PR

CSR Społeczna Odpowiedzialność Biznesu. Modne hasło, o którym nic nie wiemy

CSR Społeczna Odpowiedzialność Biznesu to od pewnego czasu bardzo modne hasło, którym szafuje niejedna firma. Niestety, jak się okazuje, większość z nich nie ma pojęcia, o czym mówi.

Z raportu EFL „CSR w MŚP. Pod lupą” wynika, że tylko co czwarte małe i średnie polskie przedsiębiorstwo wie, czym jest społeczna odpowiedzialność biznesu, a mimo to kieruje się tymi zasadami. Podstawowej definicji nie zna 71 proc. mikro-, małych i średnich firm, ale po zapoznaniu się z nią aż 67 proc. deklaruje aktywność w tym obszarze. Cóż z tego, skoro najwyraźniej są to działania na ślepi. Ponad 90 proc. firm nie ma bowiem żadnej strategii, a 59 proc. nie ma nawet wyznaczonego żadnego budżetu na działania CSR.

– Definicja CSR-u to prowadzenie działalności biznesowej w sposób odpowiedzialny, ze zrozumieniem konsekwencji podejmowanych działań dla społeczeństwa i środowiska, w którym funkcjonujemy, oraz dla naszych klientów, pracowników – mówi Radosław Woźniak, prezes zarządu Europejskiego Funduszu Leasingowego dla serwisu biznes.newseria.pl.

Tylko 24 proc. badanych firm zadeklarowało znajomość terminu CSR (ang. corporate social responsibility), 49 proc. nie ma z nim w ogóle żadnych skojarzeń! Najczęściej badanym przychodziły do głowy skojarzenia dotyczące etyki, moralności, odpowiedzialności, troski o pracowników, o środowisko naturalne i o lokalną społeczność. Najlepsze – przynajmniej w teorii – są branże: produkcyjna i transportowa, a najmniej wie na ten temat branża budowlana.

Najaktywniejsi jeżeli chodzi o praktykę, czyli prowadzenie realnych działań CSR, często bez znajomości samej definicji, są przedstawiciele branży HoReCa, za najrzadziej zabierają się za to firmy handlowe.

Co powinno martwić, to fakt, że zaledwie 7 proc. mikro-, małych i średnich firm ma jakąkolwiek strategię w tym obszarze. Ponad połowa, bo aż 59 proc. nie ma również konkretnego budżetu przeznaczonego na ten cel. Te, które wygospodarowały środki, również nie zaszalały – co dziesiąta firma przeznacza na nie do 10 tys. zł rocznie, co trzecia – do 100 tys. zł.

Podsumowując, to trochę tak, jakbyśmy chcieli, a nie mogli. Albo się wstrzymywali. Z jednej strony coś robimy, z drugiej – nie wiemy tak naprawdę co. Nie ma strategii, nie ma budżetu, a zatem można przyjąć, że są to działania realizowane od przypadku do przypadku. Kiedy mamy okazję, czas, ochotę, albo wolne parę groszy do wydania. Inna sprawa – ile w tym mody na CSR, o którym wszyscy wszędzie trąbią, a ile realnej „społecznej odpowiedzialności biznesu.

 foto: Buenosia Carol from Pexels

Podziel się!