Blog

Jak ja nienawidzę świąt! Bo „Święta to czas (u)dawania”?

Jak ja nienawidzę świąt! Ile osób zna ten stan, ten okrzyk? Szczególnie w szalonym okresie przedświątecznym? Zapewne niejeden z nas miał dość świąt jeszcze zanim się zaczęły. Z różnych powodów. A to trzeba sprzątać, a to zakupy zrobić, a to spotkać się z nielubianą i gadatliwą ciotką. Są jednak tacy, dla których święta to naprawdę fatalny okres.

Jak ja nienawidzę świąt!

Przypomnina o tym kampania Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce „Święta to czas (u)dawania”, której celem jest przede wszystkim zebranie środków na zorganizowanie prawdziwych świąt dla opuszczonych i osieroconych dzieci, które trafiają pod opiekę Stowarzyszenia. Jej głównym przejawem – seria filmików, swoistych lekcji aktorstwa dla dzieci, które nie miały szansy przekonać się, czym są święta spędzone w gronie rodziny. Powagi dodaje fakt, że w tym roku w akcję zaangażowali się między innymi tacy aktorzy, jak Andrzej Seweryn, Tomasz Kot czy Anna Dereszowska.

Wiadomo, że dla wszystkich porzuconych i odrzuconych – nie tylko dzieci – Boże Narodzenie to najtrudniejszy okres w roku. To wówczas najmocniej odczuwają samotność, brak poczucia bezpieczeństwa, prawdziwego, ciepłego domu. Dla wielu z nich to również czas wyjątkowo trudnych skojarzeń i powracających wspomnień. Często sposobem radzenia sobie z tą tragiczną sytuacją jest fantazjowanie. O pięknych i pełnych ciepła, bajkowych świętach.

Święta to czas (u)dawania”

W tym kontekście kampania podnosi też ważny problem społeczny – czy święta we współczesnym świecie stały się czasem udawania?

W dzisiejszym fejsbukowo-instagramowym świecie święta dla wielu z nas stały się czasem udawania. Gonimy nieprzerwanie za kolejnym pięknym obrazkiem, którym będziemy mogli pochwalić się w Sieci. Ta kampania ma nam wszystkim przypomnieć o tym, co ważne. O tym, że święta to czas dawania. Dawania siebie innym, dzielenia się tym, co mamy. A naprawdę warto podzielić się sercem z tymi najsłabszymi, z potrzebującymi dziećmi. Wszystkich do tego serdecznie zachęcam– mówi Tomasz Kot, aktor, jeden z ambasadorów akcji.

A Wy, jak myślicie? Zostało coś jeszcze z prawdziwej magii prawdziwych świąt czy wszyscy już tylko udajemy? Że jest dobrze, a tak naprawdę jest… jak zawsze.

 

 

Podziel się!